Ženy

Jak pečovat o řezané květiny

Ať už vybíráte řezané květiny vy nebo je od někoho dostanete jako dárek, vyplatí se znát základní pravidla pro prodloužení jejich trvanlivosti. Každý se z nich chce přeci těšit co nejdéle.

Správný výběr

Chcete koupit kamarádce krásnou kytičku k narozeninám? Vydejte se do květinářství s větším odbytem a sledujte, jak v něm květiny skladují. Měly by být schované v chladícím boxu. Vybírejte ty v největším rozkvětu, ty vydrží nejdéle. Malá poupátka totiž ještě nemají tak silný stonek.

Tip: nestyďte se zeptat paní květinářky

květina

Po příchodu domů

Po příchodu domů nechte květiny chvíli odpočinout a dejte je do kýble s vodou. Před uložením do vázy jim seřízněte stonek zhruba o 2cm. Na seříznutí si vezměte čistý, ostrý nůž a řez veďte šikmo, aby byla řezná plocha co nejdelší. 

Tip: seříznutí stonku provádějte vždy pod tekoucí vodou. Pokud byste stonek seřízla a nechala chvíli na vzduchu, zatáhl by se a pak už by nebyl schopen sát vodu

Váza

Než uložíte květiny do vázy pořádně ji vymyjte. Nejlepší materiál je hladké sklo. Dbejte na to, aby váza byla čistá a suchá. Nečistoty v ní nemají místo.

Tip: do vody přidejte 2 lžíce jablečného octa, vodu pročistí od bakterií a květy udrží krásně svěží

I voda je věda

Co je také důležité je správná voda. Květiny nemají moc rády studenou. Proto volte odleženou nebo převařenou vodu pokojové teploty. 

Tip: myslete i na výživu a použijte pytlíček s ní, který dostanete ke každé květině

tulipán

Co dělat každý den

Aby vám květina dělala radost co nejdéle, věnujte ji každý den pár minut svého času. Bohatě se vám odmění. Každý den ji vyměňte vodu, seřízněte stonek a oberte suché květy.

Tip: potřebujete květiny oživit? Někdy pomůže když do vody vhodíte kostku cukru

Místo

Výrazně prodloužit životnost vám může i správné místo pro vázu s květinou. Vhodné je světlé, bez průvanu a přímého slunečního záření. V dostatečné vzdálenosti od radiátorů a ovoce a zeleniny (produkují plyny, které mohou květiny postupně otrávit).

Tip: vody do vázy nedávejte příliš. Pokud by byly listy ponořené, začaly by hnít

Mohlo by se vám také líbit...