Nezařazené

Co ničí kolagen v našem těle?

Kolagen. Tento pojem teď slýcháme všude, především v reklamách na kosmetiku, doplňky strachy a životní styl. Je totiž důležitý pro naše klouby, kosti, svaly, kůži a podporuje jejich funkci. Kolagen se stará o naši pohyblivost, a i o to, abychom dobře vypadali. Bez dostatku kolagenu se nám například předčasně objeví vrásky, proto je důležitý kolagen pro ženy.

Kolagen nám sice ubývá tím, jak stárneme a také je s postupujícím věkem méně kvalitnější, nicméně, pokud se budeme chovat určitým způsobem, budeme si způsobovat to, že hladina kolagenu v našem těle bude klesat ještě více, ještě rychleji a budeme také ovlivňovat jeho kvalitu negativním směrem.

Jakému chování se tedy vyhnout, abychom zbytečně neztráceli cenný kolagen?

kouření

Kouření

Kouření má obecně negativní vliv na naše tělo. Škodí našemu zdraví a může nám způsobovat různé onemocnění. To už víme dlouho. Ale víte také, že kouření má negativní vliv na náš kolagen? Poškozuje nejen kolagen, ale také elastin. To vede k předčasné tvorbě vrásek a také se nám budou pomaleji hojit rány.

Ultrafialové světlo

Přímé sluneční záření pro nás není nic zdravého. Pokud se opalujete pro krásnou pokožku, ničíte tím zároveň i svůj kolagen. Každý dermatolog vám řekne, že slunění není nic zdravého. UV záření snižuje nejen produkci kolagenu, ale zapříčiňuje se také o to, že se rychleji rozpadá. Budete mít dříve vrásky a také riskujete onemocnění, třeba rakovinu kůže. I když se neopalujete ale jdete jen ven, chraňte se opalovacím krémem, které má SPF 30 anebo více.

krémy

Strava

I stravování má vliv na produkci kolagenu. Cukr totiž na sebe váže proteiny a dochází k chemickému procesu, který proteiny poškozuje a tím se kolagen stává nekvalitním a slabým. Zaměřte se raději na stravu s vysokým obsahem vitamínů, zinku a mědi, protože tyto látky potřebujete pro tvorbu kvalitního kolagenu.

Mohlo by se vám také líbit...