Společnosti

Dopřejte si jedinečný výhled z Pradědu

Praděd je nejvyšší hora Moravy a zároveň pátá nejvyšší hora České republiky, tuto informaci se dozvíte z mnoha turistických průvodců. Toto jsou však jen stručné údaje, které vás nijak zvlášť neosloví, pokud se chystáte do těchto končin vypravit. Vás bude především zajímat, jak to tam ve skutečnosti vypadá.

Nejvyšší hory našich nejrozsáhlejších a nejvyšších pohoří mají jedno společné, a sice velmi působivé daleké rozhledy do okolní krajiny. Horská panoramata jsou odtud nejkrásnější už jen z toho důvodu, že jste si vědomi, že stojíte na nejvyšším bodě, kde kolem vás široko daleko není nic, co by vás svou výškou převyšovalo.

Hrubý Jeseník

Rozhledny bývají odjakživa nejzajímavějšími důvody, proč se lidé trmácí vzhůru do kopců. Jaký jiný smysl by mělo zlézat horské vrcholky, kdybychom z nich nemohli nic zahlédnout? Jistě by se málokdo pustil do horské turistiky, kdyby věděl, že nahoře bude jen temnota, holé šedé skály, a nic víc.

Vrchol Pradědu není v tomto směru výjimkou, je zde v provozu po celý rok rozhledna s restaurací, a vřele vám doporučujeme ji navštívit za pěkného slunečného počasí. Budete to mít o mnoho snazší, jestliže si zajistíte ubytování v Malé Morávce, což je obec, kam katastrálně spadají i klimatické lázně Karlova Studánka. Odtud můžete pěšky stoupat vzhůru podél Bílé Opavy po modré nebo žluté turistické značce k chatě Barborka a dále směřovat příjemnou asfaltovou cestou mírným stoupáním až k vrcholu Pradědu.

Bílá Opava

Procházku kaňonem Bílé Opavy zvládnete i v běžné sportovní obuvi, výstup není náročný, ovšem chcete-li se vyhnout občasným dřevěným schůdkům, které mohou některým lidem způsobovat potíže, vydejte se k Pradědu po modré značce, ta se kaňonu vyhýbá a vede nad ním.

Výhodné je trasu absolvovat o všední dny, kdy tu není tolik turistů, a nejlépe na konci prázdnin koncem srpna či začátkem září, anebo naopak před prázdninami zhruba od května do poloviny června.

Mohlo by se vám také líbit...