Kultura

Jak přečíst více knih?

V první řadě si uvědomte, že čtení není závod. Nečteme proto, abychom na konci roku mohli hrdě prohlásit, že jsme přečetli 100 a více knih. Čteme pro to, aby nám přinášelo radost a aby se čtení pro nás stalo způsobem, jak relaxovat nebo na chvilku utéct od denních starostí do jiného, fiktivního světa. Knih vychází hodně, především v druhé polovině roku se jedná i o desítky titulů týdně. Když člověk vidí všechny ty novinky, má pocit, že tolik toho nikdy nemůže přečíst. Jak ale přečíst více knih?

kniha

Čtěte kdekoliv. Uvědomte si, kolik času trávíte třeba tím, že vezmete do ruky mobil a bezmyšlenkovitě projíždíte sociální sítě. Zkuste tento čas nahradit čtením. Využijte cestu autobusem, vlakem nebo MHD. Všimněte si cestou, kolik lidí uvidíte s knihou v ruce. Cesta vám příjemněji uběhne. A i když jedete jenom dvě zastávky, stejně zkuste knihu otevřít a začíst se. Pokud je pro vás nepohodlné nosit knihu, můžete si do mobilu stáhnout elektronickou verzi knihy. Buď ji zakoupíte nebo spousta knihoven nabízí možnost svým uživatelům zapůjčení těchto knih.

Dejte přednost čtení před sledováním dalších seriálů. V posledních letech se hlavním koníčkem pro spoustu lidí stalo sledování seriálů. A není divu. Rozjeli se u nás ve velkém streamovací služby jako je Netflix, HBO nebo Disney+, které nabízí nekonečný seznam filmů a seriálů. Neříkáme, že se máte okamžitě přestat na seriály dívat, ale zkuste aspoň dva večery v týdnu místo seriálů vzít do ruky knihu a číst.

knihy

Motivujte se. Na internetu existuje spousta knižních výzev, které můžete během čtení plnit. Například na Goodreads můžete plnit výzvu v počtu knih, které za rok přečtete a na Databázi knih zase zábavnou výzvu, kdy si budete vybírat ke čtení takové knihy, aby vám seděli do jednotlivých bodů. To vás může skvěle namotivovat k tomu, abyste knihu otevřeli a pustili se do čtení.

Mohlo by se vám také líbit...