Nezařazené

Mobilní dům nahrazuje chatu

Máte chatu někde v blízkosti řeky, na pěkném místě s výhledem, a je to objekt, který jste zdědili nebo zakoupili v původním stavu? Pokud je chata v dezolátním stavu, obyvatelná jen sezónně, ale váš pozemek je skutečně atraktivní a chtěli byste jej využívat celoročně, máte možnost chatu nahradit celoročním zatepleným mobilním domem.

obývací pokoj

Mobilní domy v Praze mají převážně dřevěnou konstrukci, mohou se vyrábět i ze dřeva z polomů či vývratů, tedy z odumřelých stromů, což znamená, že není nutná těžba dřeva živých stromů. Vůbec to neznamená, že by polomové dříví bylo druhojakostní, jde jen o to jej zpracovat a využít jako surovinu, a mobilní dřevostavby jsou pro něj vhodným řešením.

Základ mobilního domu tvoří přízemní půdorys, obvykle ve tvaru obdélníka, jde o stavby typu bungalovů s rovným či šikmým stropem, který kopíruje tvar střechy. Uvnitř jsou domy obložené dřevem anebo sádrokartonovými deskami a sedlová či rovná střecha bývá tvořena z kanadského šindele.

interiér mobilního domu

Vnitřní dispozice domů odpovídá nejčastěji dvoupokojovým bytům, objekty mají k dispozici kompletně vybavenou kuchyň, sprchový kout a toaletu s umyvadlem, ložnici a základní nábytek. Díky tomu jsou velmi útulné a v podstatě s nimi vystačíte pro celoroční bydlení, ať už dům postavíte kdekoli. A pokud jím nahrazujete stávající chatu, kde je k dispozici pitná voda a přípojka elektřiny, nic jiného vlastně ani nepotřebujete.

Většina mobilních domů se dá vytápět dřevem v krbových kamnech, je to výhodné řešení pro každého, kdo chce ušetřit a dát přednost před drahými způsoby vytápění, jako jsou např. elektrické přímotopy. Zvláště výhodné je topení dřevem tam, kde se dům staví jako náhrada chaty, kde se také topilo dřevem, a kde je k dispozici sklad palivového dřeva, nejlépe zastřešený dřevník. Díky topení dřevem a vaření na propan-butanu lze snížit provozní náklady na bydlení na minimum, což je v dnešní „turbulentní době“ výrazným plus.

Mohlo by se vám také líbit...